Dlaczego NPR?

dlaczego npr

Dlaczego wybraliśmy Naturalne Planowanie Rodziny (NPR)? Jaki był główny powód naszej decyzji? Dlatego, że jest tak skuteczny? Nie. Dlatego, że sprzyja zdrowiu kobiety? Nie. Dlatego, że jest tani? Nie. Przede wszystkim kierowaliśmy się pragnieniem przeżywania swojej płciowości zgodnie z wolą Stwórcy. To był nasz pierwszy i najważniejszy argument.

Bóg wpisał w naszą cielesność płodność, wiemy, że dzięki NPR możemy ją uszanować, a zarazem w sposób odpowiedzialny podjąć się zadań rodzicielskich. Dzięki naturalnemu planowaniu rodziny można rozpoznać dni płodne i niepłodne w cyklu kobiety, dlatego planując poczęcie dziecka świadomi byliśmy, kiedy, jeśli Bóg zechce, możemy stać się rodzicami. Takie świadome podjęcie się współpracy z Bogiem w dziele stworzenia sprawiło, że dziś jeszcze bardziej doceniamy dar powołania nas do życia w związku małżeńskim. Bóg czyni z małżonków swych współpracowników, świadome uczestnictwo w tej współpracy uzmysławia jak doniosłym i pięknym powołaniem jest małżeństwo. Rozpoznanie dni płodnych sprawiło, że zdawaliśmy sobie sprawę, kiedy mogą począć się nasze dzieci, dzięki temu mogliśmy towarzyszyć im od samego początku ich istnienia, mówiąc: „Jeśli jesteś, to wiedz, że bardzo Cię kochamy”. Dziś naszym dzieciom możemy powiedzieć, że kochaliśmy je i rozmawialiśmy z nimi, jeszcze zanim ich serca zaczęły bić.

Czas wstrzemięźliwości, jaki podejmowaliśmy w dni płodne, gdy pragnęliśmy odłożyć w czasie poczęcie dziecka, okazał się również bardzo potrzebny. Nauczył nas trwania we wspólnocie, okazywania sobie bliskości w sposób niezwiązany z aktem seksualnym. Odkryliśmy, że akt małżeński w sposób szczególny umacnia małżeństwo, będąc wyjątkowym spotkaniem, świętem dla małżonków, ale zarazem doceniliśmy, jak ważne jest budowanie jedności poprzez razem spędzany czas, rozmowę, wspólne zainteresowania. Takie praktykowanie czasowej wstrzemięźliwości okazało się szczególnie cenne, gdy stanęliśmy przed konicznością rezygnacji ze współżycia na czas ciąży i połogu. Umiejętność budowania wzajemnej więzi, okazywania sobie miłości w inny sposób niż pożycie seksualne były bardzo potrzebne. Konieczność zachowania wstrzemięźliwości przez prawie rok nie była dla nas źródłem kryzysu, ale czasem szczególnych małżeńskich rekolekcji.

NPR jest skuteczny, sprzyja zdrowiu kobiety, jest też bardzo tani – są to niewątpliwe jego zalety. My cieszymy się, że pomaga nam zbliżyć się do siebie nawzajem i realizować zamysł Boga.

Maria i Piotr Pikułowie