Przygotowanie do bierzmowania

Na początku nowego roku katechetycznego rozpoczynamy w naszej parafii kolejny cykl przygotowań do sakramentu bierzmowania. Wezmą w nim udział uczniowie klas ósmych szkół podstawowych, którzy rozpoczynają swoją drogę dojrzałości chrześcijańskiej, oraz młodzież z klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, która kontynuować będzie zgłębianie prawd wiary w celu jak najowocniejszego przyjęcia darów Ducha Świętego.

Przygotowania do bierzmowania w parafii pw. św. Brata Alberta w Krakowie obejmują udział w comiesięcznej Eucharystii oraz regularne spotkania w małych grupach. Spotkania te prowadzą siostry salezjanki i katecheci, realizując krakowski program pt. „Pociąg do świętości”. W jego ramach kandydaci do sakramentu bierzmowania mają okazję pogłębić swoje życie sakramentalne oraz dostrzec działanie Ducha Świętego w życiu wybranych bohaterów biblijnych. Spotkania w stosunkowo małych grupach liczących kilkanaście osób sprzyjają atmosferze służącej rozmowie, stawianiu pytań oraz poszukiwaniu odpowiedzi w oparciu o Słowo Boże i naukę Kościoła.

Dlaczego warto podjąć ten wysiłek? Przede wszystkim ze względu na Ducha Świętego, którego dary w pełni może otrzymać osoba przystępująca do sakramentu bierzmowania. Jest to bowiem sakrament dopełniający łaskę płynącą z chrztu świętego i wprowadzający na drogę dojrzałego przeżywania wiary. Poprzez namaszczenie świętym krzyżmem, którego dokonuje biskup, nałożenie ręki i słowa sakramentalne: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego” dokonuje się specjalne wylanie Ducha Świętego, podobne do tego, które w dniu Pięćdziesiątnicy zostało udzielone Apostołom. Sakrament ten wyciska w duszy chrześcijanina niezatarte znamię, głębiej zakorzenia w synostwie Bożym, ściślej jednoczy z Chrystusem i Jego Kościołem, pomnaża dary Ducha Świętego i udziela specjalnej mocy do wyznawania wiary chrześcijańskiej. Ta moc uwidoczniła się na początku w życiu Dwunastu, którzy po zstąpieniu Ducha Świętego odważnie głosili Chrystusa zmartwychwstałego, pozyskując dla niego tysiące nowych uczniów. Uczniom tym sami zaczęli przekazywać dar Ducha Świętego poprzez gest włożenia rąk, który powtarzany jest w Kościele po dzień dzisiejszy.

We współpracy z łaską tego sakramentu w życiu człowieka zaczynają ukazywać się owoce Ducha Świętego, takie jak miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie (por. Ga 5, 22-23). Ich obecność w codziennym postępowaniu sprawia, że wierzący staje się naprawdę szczęśliwy, a inni ludzie w jego obecności po prostu czują się dobrze. W ten sposób dzięki owocom Ducha Świętego chrześcijanin może doświadczyć przemiany własnego życia i otoczenia.

Pogłębiona otwartość na działanie Ducha Świętego może też ujawnić się poprzez różne charyzmaty, zarówno te zwyczajne dotyczące powszechnych posług miłości w Kościele, jak i nadzwyczajne, na przykład rozpoznawanie duchów, mówienie językami (glosolalia), proroctwo czy czynienie cudów. Bóg obiecuje te dary Ducha Świętego każdemu, kto z czystym i otwartym sercem o nie prosi i pragnie je przyjąć.

W sytuacji, gdy młodzież staje wobec wielu trudnych i niebezpiecznych sytuacji współczesnego życie, może otrzymać zapowiedzianego przez Pana Jezusa Ducha Parakleta – Pocieszyciela i Obrońcę, przychodzącego z łagodnością gołębicy i z mocą Bożego ognia. I właśnie dlatego, żeby każdy młody człowiek z naszej parafii mógł tego Ducha Świętego przyjąć, zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania.

Piotr Pikuła