NPR w ciąży
Gdy słyszę skrót NPR, na myśl przychodzą mi takie sformułowania jak odpowiedzialne rodzicielstwo, planowanie poczęć, poszanowanie płodności. Metody rozpoznawania płodności wykorzystywane w naturalnym planowaniu rodziny z pewnością pomagają w sposób odpowiedzialny zaplanować poczęcie. Czy jednak na tym kończy się ich rola? Czy kobieta, która już zaszła w ciążę, nadal może prowadzić obserwacje?
Oczywiście! W niektórych przypadkach nawet powinna dalej mierzyć temperaturę i obserwować zmiany śluzu. Dlaczego? Jak wiemy, wzrost spoczynkowej temperatury ciała następujący po owulacji wiąże się z działaniem ciałka żółtego, które jest niezmiernie ważne w pierwszym trymestrze ciąży. To ono dostarcza potrzebnych hormonów nowo poczętemu życiu, zanim wytworzy się łożysko. Ciałko żółte powstaje z pękniętego w czacie owulacji pęcherzyka Graffa, z którego wydostaje się komórka jajowa. Jeśli w cyklu dojdzie do poczęcia, rozrasta się i staje się gruczołem dokrewnym podtrzymującym ciążę.
Ponieważ wydziela ono progesteron, spoczynkowa temperatura ciała kobiety podnosi się. W cyklu, w którym nie doszło do poczęcia, ciałko żółte obumiera po około 12 dniach. Jeśli natomiast kobieta obserwująca swój cykl zauważy, że faza cyklu z podwyższoną temperaturą trwa u niej zawsze mniej niż 10 dni, powinna skonsultować to z lekarzem. Być może ciałko żółte działa wówczas w sposób dysfunkcyjny i przez to jest za niski poziom progesteronu, co prowadzi do szybszego zakończenia cyklu. Z koli jeśli kobieta zauważy, że wyższa temperatura utrzymuje się dłużej niż 18 dni, to prawdopodobnie jest w ciąży. Natomiast 21. dnia wyższej temperatury można na karcie obserwacji namalować serce, bo jeśli doszło do poczęcia, to właśnie w tym dniu zaczyna bić serce dziecka.
Dalsze mierzenie temperatury przez kobietę spodziewającą się dziecka ma sens do końca trzeciego miesiąca ciąży. Gdyby w tym czasie spoczynkowa temperatura ciała kobiety gwałtownie spadła, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W czwartym miesiącu ciąży funkcję wydzielania progesteronu przejmuje łożysko. Natomiast obserwacje śluzu można prowadzić do końca ciąży. Wówczas może on występować w zwiększonej ilości, natomiast o wszelkich zmianach warto informować lekarza prowadzącego ciążę, aby wykluczyć ewentualną infekcję.
Myślę, że dla kobiet stosujących naturalne metody planowania rodziny prowadzenie dalszych obserwacji w ciąży nie stanowi problemu oraz może być szczególnym wyrazem odpowiedzialnego rodzicielstwa i świadomego macierzyństwa już od pierwszych dni nowo poczętego życia.
Maria Pikuła